Verenicki prsten je uvek bio sinonim vernosti i ima veoma dugu tradiciju. Prva shvatanja o poklanjanju verenickog prstenja sa dijamantima kao jedinstvenog simbola ljubavi i vecnosti potice jos iz 15-tog veka. Tradiciju darivanja verenickog prstenja zapoceo je jos davne 1477 godine nadvojvoda Maxmilian Austrijski kada je dijamantski prsten poklonio Mariji Burgendlanskoj svojoj buducoj supruzi.

verenicki prsten

Verenicki prsten predstavlja veridbeni dar koji buduci supruznik dariva svojoj buducoj supruzi kao znak ljubavi i buduceg dugog i zajednickog zivota. Stari Egipcani su smatrali da prsten ima simbol vezivanja i neraskidivosti braka i darivali sim u ga kao znak vernosti i ljubavi.Takodjer zapadna kultura je verenicko prstenje posmatrala istiim ocima uz neke male izmene da se verenicki prsten nosi na levoj ruci, a posle vencanja se prebacije na desnu ruku.

Sjedinjene Americke Drzave i Kanada imaju praksu da verenicko prstenje tredicionalno nose samo zene i obicno se kombinuje sa dijamantima. Verenicki (vencani) prsten u ovoj kulturi se obicno nosi na levoj ruci, dok se u Poljskoj, Ukrajini i Srbiji nosi na desnoj ruci. Hriscani u ranom hriscanstvu prstenje takodjer uvode kao simbol braka. Darivanje verenickog i vencanog prstenja javlja se odvojeno pocetkom 19-tog veka.Udate Rimljanke su nosile verenicki prsten na srednjem prstu, jer se verovalo da od tog prste polazi jedan nerv (amoris) ili vena ljubavi, i ide pravo do srca i prima emociju onoga ko ga daje prema onome ko ga nosi.

Misticna snaga verenickog prstenja bljesnula je svim svojim sjajem uvodjenjem dijamanata u verenicko prstenje. Dijamant je trebao da osigura direktni put ka spoju ljubavi i vecnosti. Jer postoji ona stara mudra izreka sve je prolazno samo su dijamanti vecni.Dijamant je prvi u Evropu doneo Aleksandar Veliki . Stari Grci su verovali da su dijamati suze Bogova.

Kao i svaki drugi komad nakita verenicki prsten moze da se znatno razlikuje u zavisnosti od materijala odnosno finoce nakita koji moze da bude 18-karatni (750), 14-karatni (585), i 8-karatni (333), koji se retko koristi. Nakit se takodjer razlikuje po dizajnu , kamenju ili nekom drugom specificnom zahtevu. Cena verenickog prstenja sa dragim kamenom zavisi od vrste kamena, karata, tezine, boje, bistrine i brusenja.

Danasnje veoma tesko tranzitno vreme ucinilo je da su dijamanti preskupi pa se oni zamenjuju sintetickim kamenjem cirkonijumom koji u poslednje vreme postaje veoma popularan i osvaja mnoga trzista, a veoma verno preskikava dijamant.

Svako od nas ima svoju zvezdu vodilju kroz zivot; hrabro krocite napred i pronadjite svoj dijamant. Mi Vam zelimo srecu zdravlje dug plodan i ispunjen zajednicki zivot.